Ž e l e z n ý  h a s i č  2012

pravidla-souteze.pdf                     planek-trate.pdf

PRAVIDLA SOUTEŽE

1) Provedení soutěže
Cílem jednotlivce je splnit všechny za sebou jdoucí disciplíny, předepsaným způsobem, v předepsaném pořadí a co nejrychleji. Soutěžící smí využít svého vodiče, ten mu však nesmí fyzicky napomáhat.

2) Výstroj a výzbroj soutěžících

• triko s krátkými nebo dlouhými rukávy,
• zásahový oblek pro hasiče
• přilba pro hasiče,
• pracovní rukavice,
• sportovní obuv – bez hrotů,
• pracovní polohovací pás s karabinou,
• dýchací izolační přístroj – jen jako zátěž (dodá pořadatel)

3) Disciplíny
MUŽI
Disciplína č. 1 "Běh s požárními hadicemi":
Od startovní čáry závodník běží k hydrantu, kde na výstupy připojí dvě hadicová vedení (každé je tvořeno dvěma spojenými hadicemi B 75 mm a proudnicí B). Následně obě vedení jakýmkoliv způsobem, ale bez rozpojení, rozvineme tak, aby bylo možné položit obě proudnice na značky umístěné ve stanovené vzdálenosti.

Disciplína č. 2 "Hammer Box":
Uchopí obouruční kladivo a provede 60 úderů do jeho konstrukce (střídavě nahoru a dolů), poté kladivo odloží na zem.

Disciplína č. 3 "Bariéra":
Překoná 2m vysokou bariéru, přitom se nesmí použít postranních vzpěr (může také zvolit tuto disciplínu stejnou jako ženy, ale k výslednému času se připočítá +30s)

Disciplína č. 4 "Figurína":
Ležící figurínu uchopí obouruč zezadu pod pažemi (Raitekův úchop) a přemístí koridorem do stanovené vzdálenosti (30m), kde ji položí na vyznačené místo.

Disciplína č. 5 "Auto pneu":
Projde skrz ležící automobilové pneumatiky, kdy do každé musí jednou nohou šlápnout.

Disciplína č. 6 "Barely":
Uchopí dva barely (2x25kg), které přenese k otáčce a zpět a položí na určené místo.

Disciplína č. 7 "Traktor pneu":
Proleze skrz spojené traktorové pneumatiky, které budou spojeny a upevněny k zemi.

Disciplína č. 8 "Věž":
Závodník doběhne ke konstrukci lešení, vystoupí na ni po pevném žebříku, provede vytažení závaží (15kg) pomocí lana, položí je na určené místo, poté sestoupí stejnou cestou (při sestupu musí došlápnout nohou na první příčku žebříku od země – neseskakuje).

Disciplína č. 9 "Hadice":
Roztaženou a přeloženou hadici B uchopí a smotá. Se smotanou a nerozpadající se hadicí závodník dobíhá do cíle, kde stopne časomíru zmáčknutím STOP tlačítka.

ŽENY – běží stejnou trať jako muži, lehce uzpůsobenou.

Disciplína č. 1 "Běh s požárními hadicemi":

Disciplína č. 2 "Hammer Box":
Uchopí obouruční kladivo a provede 20 úderů do jeho konstrukce (střídavě nahoru a dolů), poté kladivo odloží na zem.

Disciplína č. 3 "Bariéra":
Překoná 0,8m vysokou bariéru, přitom se nesmí použít postranních vzpěr, následně podleze 0.6m vysokou laťku, kterou nesmí shodit.

Disciplína č. 4 "Figurína":
Ležící figurínu uchopí obouruč zezadu pod pažemi (Raitekův úchop) a přemístí koridorem do stanovené vzdálenosti (5m), kde ji položí na vyznačené místo.

Disciplína č. 5 "Auto pneu":

Disciplína č. 6 "Barely":
Uchopí dva barely (2x10kg), které přenese k otáčce a zpět a položí na určené místo.

Disciplína č. 7 "Traktor pneu":
Proleze skrz spojené traktorové pneumatiky, které budou upevněny k zemi.

Disciplína č. 8 "Věž":
Doběhne ke konstrukci, kde se připne karabinu na pásek a vystoupí po pevném žebříku nahoru, provede vytažení závaží (6kg) pomocí lana, položí je na určené místo, poté sestoupí stejnou cestou (při sestupu musí došlápnout nohou na první příčku žebříku od země – neseskakuje).

Disciplína č. 9 "Hadice":
Roztaženou a přeloženou hadici C uchopí a smotá. Se smotanou a nerozpadající se hadicí závodník dobíhá do cíle, kde stopne časomíru zmáčknutím STOP tlačítka.

4) Plánek trati

bez-nazvu.jpg